1926- 1962 Sıkışan Bir Hayat.. Marilyn Monroe.

Ofisime ait hissetmek için masamı kişiselleştirmeye başladığım dönemde harıl harıl Marilyn Monroe’ya dair bir şeyler aramaya koyulmuştum. Bir biblosunu buldum sonra. Yağmurlu bir günde, iş çıkışında, mesai yorgunluğu üzerimdeyken gidip aldım. Kendimce büyük bir para verip buna rağmen ona kavuşunca deli gibi mutlu olduğumu çok iyi hatırlıyorum. 1.5 yıldır da hep benimle..

‘Biri’ bana sormasaydı asla düşünmezdim bile bu bibloyu, bu kadını neden bu kadar sevdiğimi. Uzunca düşündüm bu soru sayesinde. Öyle ya sürekli görmek isteyip gördükçe mutlu eden şeyler nadirdir insanın hayatında. Marilyn de ‘doğrularından’ çok ‘yanlışlarıyla’ göz önünde olan biriydi en nihayetinde. Nasıl benim için özel olabilirdi ki?. Benim için önceleri o da dışı güzel içi boş diye genellediğim (çok yanlış evet ama hangimiz ilk izlenim sonucunda hızlıca bi genellemeye varmıyoruz ki) biriydi. Onu hiç merak etmemiştim. Bir gün;

“She was a girl who knew how to be happy even when she was sad. And that’s important.” sözünü gördüm. Aşağı yukarı bu tarz bir hayat felsefem olduğu için sanırım kimdir nedir bakmak istedim.

Zorluklarla dolu bir çocukluk geçirmiş bir kadının ölmek veya ona diretilen hayatı yaşamak yerine kendi istekleri için hayatını konfor alanından çok farklı bir yere çevirebilmiş olması beni çok etkiledi. Düşünsenize biz bize saçma sapan dayatmalara bulunan işyerlerimizden bile ayrılamazken…

+Peki yaptıkları ahlak çerçevesinden bakınca nasıl gözüküyor?.

-Nasıl gözüktüğünün ne önemi var ki ahlak, doğrular ve gerçekler her zaman çok açık olmayabiliyorken, dönemler, koşullar ve hayatlar tamamen değişebilirken.. Eleştirebilecek konumda değilim diyebilmeliyiz hatta.

Teşekkürler Marilyn. Benim kafamda kurduğum Marilyn gerçek Marilyn’den tamamen farklı olabilir. Bu da onu benim Marilyn’im yapar. Güçlü kadın, mutlu kadın, kendi istekleri doğrultusunda kendi seçimleriyle yaşamış kadın. Bu dünyada bunu yapamayan bir sürü insan varken sen bana her gün özgürlüğümü ve özgünlüğümü hatırlatıyorsun güzel kadın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s